Det finns inget som slår en hälsosam, gyllene lyster för att stärka självförtroendet, men den karakteristiska doften som ofta följer med brun utan sol kan vara en rejäl nackdel. Den typiska ”kexdoften” kan dröja sig kvar på huden och kläderna, vilket undergräver en i övrigt felfri, solkysst look.
Lyckligtvis är det möjligt att uppnå en vacker, naturlig solbränna utan den avslöjande doften. Vi skapar våra certifierat ekologiska och naturliga brun utan sol-produkter med känslig hud i åtanke, och använder innovativa formuleringar som ger en jämn finish utan ränder – och inte ens en antydan av den där typiska doften!
Snabba tips
- Bäst för en helt doftfri lyster: Age Defy+ Liquid Gold Tanning Drops
- Bäst för klassisk applicering med naturlig doft: Self Tan Lotion
- Bäst för brun utan sol med solskydd och naturlig doft: Glow & Protect SPF30
Vad orsakar lukten av brun utan sol?
Den karakteristiska doften från brun utan sol-produkter uppstår på grund av en kemisk reaktion. Den aktiva ingrediensen, Dihydroxyacetone (DHA), reagerar med aminosyrorna i hudens yttersta lager. Denna process, som skapar den gyllene färgen, frigör specifika ämnen som framkallar den välkända aromen.
Doftens intensitet kan bero på kvaliteten och koncentrationen av det DHA som används, samt övriga ingredienser i formuleringen. Vissa produkter använder syntetiska parfymer för att försöka dölja doften, men detta kan introducera andra potentiella irritationsmoment för känslig hud.
Varför välja Green People?
I över 25 år har vi specialiserat oss på att skapa certifierat ekologiska skönhetsprodukter som är varsamma mot känslig hud. Vår inställning till brun utan sol är inget undantag.
Istället för att förlita oss på syntetiska parfymer för att dölja DHA-doften, fokuserar vi på högkvalitativa, naturliga ingredienser och sofistikerade formuleringar. Du kommer att märka att våra naturliga och ekologiska brun utan sol-produkter antingen är helt doftfria eller har en subtil, behaglig arom från naturliga växtextrakt och oljor – och de ger dessutom en fantastisk naturlig lyster.
"När jag startade Green People var min mission att skapa genuint milda produkter för min dotters känsliga hud. Det innebar att undvika syntetiska dofter och andra ingredienser som kan orsaka irritation, och istället fokusera på kraften hos rena, ekologiska växter."
- Charlotte Vøhtz, grundare av Green People
Bäst för en anpassningsbar, doftfri lyster
För dig som vill undvika doft helt och hållet är våra naturliga och ekologiska brun utan sol-droppar ett måste. De är framställda utan eteriska oljor eller artificiella parfymer, så att du kan bygga upp din lyster utan minsta tillstymmelse till brun utan sol-lukt.
Våra certifierat ekologiska Age Defy+ Liquid Gold Tanning Drops är designade för att blandas med din favoritfuktkräm eller ditt serum.
De låter dig bygga upp en gradvis solbränna, från en subtil touch av sol till en djupare bronsnyans, genom att helt enkelt justera antalet droppar du använder. Vätskan är lätt och smälter in sömlöst, så du kan enkelt integrera den i din befintliga hudvårdsrutin för ansikte och kropp.
Denna dermatologiskt testade formula är kliniskt bevisat vänlig mot känslig hud och gör att du kan uppnå en strålande lyster utan varken doft eller irritation.
Age Defy+ Liquid Gold Tanning Drops 30ml
Stråla från topp till tå med våra ekologiskt certifierade och parfymfria brun-utan-sol-droppar501,00 kr
★★★★★
"Dessa Tanning Drops är fantastiska – det ser alltid naturligt ut och man kan själv bestämma hur mycket färg man vill ha. Ingen mer glåmig hud!"
KATY H · Verifierad köpare
Recenserar: Age Defy+ Liquid Gold Tanning Drops 30ml
Se denna produkt nu →Bäst för en klassisk, naturligt doftande lotion
Om du föredrar ritualen med en traditionell brun utan sol-lotion är detta produkten för dig. Vår certifierat ekologiska Self Tan Lotion känns mer som en lyxig kroppslotion än en typisk brun utan sol. Den har en rik, krämig textur som glider över huden utan ansträngning och absorberas vackert utan att kladda.
Det du först kommer att märka är vad som saknas: kexdoften. Istället gör en lätt, uppfriskande arom från sandelträ och vetiver appliceringen till ett rent nöje. Du bygger sedan upp en jämn, gyllene ton under några timmar.
Denna dermatologiskt testade formula är perfekt för dig med känslig hud eller hud som tenderar att få eksem, och som upplever att andra brun utan sol-produkter kan orsaka obehag. Den lämnar huden mjuk, återfuktad och vackert solkysst.
Brun-utan-sol Lotion 150ml
Få en naturlig solkysset hud hemma med denna naturliga och ekologiska brun-utan-sol-lotion358,00 kr
★★★★★
"Detta är en extremt bra brun utan sol-lotion. Inga ränder, har en naturlig färg och gör att huden känns mjuk. Jag rekommenderar verkligen att prova den."
Rosemary D · Verifierad köpare
Recenserar: Self Tan Lotion 150ml
Se denna produkt nu →Bäst för gradvis solbränna med solskydd
Förenkla din morgonrutin genom att kombinera solskydd, fuktkräm och gradvis brun utan sol i ett enkelt steg. Det är precis vad vår Glow & Protect SPF30 erbjuder. Det är en intelligent 3-i-1-lotion som vårdar din hud samtidigt som den bygger upp en naturlig lyster.
Detta är det perfekta valet för veckorna före semestern, eller för daglig användning för att bibehålla en hälsosam ton. Den ger ett bredspektrumskydd mot UVA- och UVB-strålar medan en mild brun utan sol-ingrediens utvecklar en naturlig färg efter några appliceringar.
Texturen är smidig och återfuktande och sjunker in i huden utan att lämna några vita spår eller en klibbig yta. Den har en härlig naturlig doft och hjälper till att hålla huden mjuk och skyddad, perfekt för att bibehålla en lätt, hälsosam bränna under de soliga månaderna.
Glow & Protect SPF30 150 ml
Ge lyster, återfukta och skydda i ett intelligent steg453,00 kr
★★★★★
"En väldigt speciell solkräm som skyddar och ger en mild bronslyster på samma gång. Detta är nu min favoritsolkräm."
Rosemary D · Verifierad köpare
Recenserar: Glow & Protect SPF30 150ml
Se denna produkt nu →Vi hoppas att denna guide hjälper dig att hitta den bästa brun utan sol-produkten för dina behov. Om du behöver mer hjälp eller råd är vårt vänliga kundtjänstteam redo att hjälpa dig på 01403 740350 eller via sociala medier @GreenPeopleUK.
MÖT CHARLOTTE, GRUNDARE AV GREEN PEOPLE
Charlotte Vøhtz, grundare av Green People, har över 25 års erfarenhet inom den naturliga och ekologiska skönhetsbranschen.
Som en erkänd ledare inom ekologisk skönhet hjälpte Charlotte till att utforma Storbritanniens första certifieringar för ekologisk skönhet och röstades fram som ”People's Choice” på listan Who's Who in Natural Beauty 2023.
Hon är även författare till den ekologiska skönhetsbibeln ”Naturally Gorgeous”. Tidigare utbildade hon sig till sjuksköterska och arbetade över 10 år inom läkemedelsindustrin.

Om du önskar återpublicera detta innehåll, vänligen ange Green People som ursprunglig skapare med en länk till ”Den bästa brun utan sol-produkten utan den typiska lukten”. Vänligen använd inte en affiliate-länk.